Barabási Albert László 2005. október 10-én tartott előadást Mindentudás Egyetemén, melyet 2014. május 14-én feltöltöttek a Videotorium honlapra (http://mindentudas.videotorium.hu/). Előadásában a hálózatokról beszél, melyek megtalálhatóak mindennapi életünk szinte minden pontján, az emberben lévő génektől kezdve, az egyetemek tanszékeinek kapcsolatain át egészen az internetig.
Előadását a Bacon-játék bemutatásával kezdi, amelynek lényege, hogy a Hollywoodi színészeket közös filmekben való szereplésük alapján egymáshoz kell kapcsolni, és meg kell keresni a lehető legrövidebb kapcsolódási útvonalat. Én személy szerint magáról a játékról még nem hallottam, de az elméletről, miszerint a világon minden embert össze lehet kapcsolni egymással maximum hat „kézfogással” már igen. Nagyon érdekesnek tartom ezt az elméletet, kíváncsi lennék rá, hogy mi az a népességszám, ahol a hat kézfogás már nem tartható.
Barabási többféle példát hozott arra, hogy hol léteznek ezek a hálózatok; léteznek a gének között, az interneten található honlapok egymásra mutató linkjeiben, egyetemi tanszékek közötti levelezésekben, a városokat összekötő autópályák esetében, a terrorizmusban vagy épp a repülőközlekedésben.
A sokféle hálózat között találunk társadalmi és nem társadalmi hálózatokat is. Az első számbeli különbség ott található, hogy míg az emberek között létezik a hat kézfogásos kapcsolódás, addig például a honlapról honlapra mutató linkek között tizenkilenc ez a szám.
Másik különbség, hogy a hálózat véletlen eloszlású-e vagy sem. A véletlen hálót az Erdős-Rényi modell mutatja be, melynek lényege, hogy a háló csomópontjai véletlenszerűen kapcsolódnak egymáshoz. Egy társadalom esetében ez úgy nézne ki, hogy mindenkinek hasonló számú kapcsolata létezik más emberekkel. Ez azonban a valóságban nem így van, ahogyan a sejtek sem véletlenszerűen kapcsolódnak egymáshoz a testünkben. Barabási úgy fogalmaz, hogy ha a társadalmi kapcsolódások véletlenszerűek lennének, akkor nem lenének csoportosulások az emberek között, hiszen nem feltétlenül lenne közöttük közös pont.
Úgy gondolom, hogy a hálózatok nagyon érdekes, bár sok erőbefektetést igénylő témát adnak. A bemutatott modelleket nagyon érdekesnek találom, de az előadásban legjobban az tetszett, hogy Barabási láthatóan nagyon szereti ezt a témát, és szívesen foglalkozik vele.